Czym jest pozabankowa pożyczka?

Czym jest pozabankowa pożyczka?

Każdy z nas może spotkać się w życiu z sytuacją, w której nieoczekiwanie będzie potrzebować zastrzyku gotówki. Nie każdy może sobie pozwolić na regularne odkładanie jakiejś kwoty z domowego budżetu na „czarną godzinę”. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być pozabankowa pożyczka. Czym charakteryzuje się ten finansowy instrument? Czym różni się od pożyczki czy kredytu w banku?

Pozabankowa pożyczka, a kredyt bankowy

Jak sama nazwa wskazuje, pozabankowa pożyczka udzielana jest nie przez banki, lecz inne instytucje uprawnione do tego typu zabiegów. Mogą to być placówki typu parabanki, ale też prywatni pożyczkodawcy. Cechą charakterystyczną tych pożyczek jest możliwość pożyczenia niewielkich kwot na krótki okres, właściwie od ręki. Minimum formalności i sprawne uzyskanie gotówki sprawia, że pożyczki pozabankowe nazywamy też błyskawicznymi czy ekspresowymi. W sytuacjach nagłych, gdy czas ma kluczowe znaczenie to rzeczywiście największa zaleta tego instrumentu finansowego.

pozabankowa pożyczka

Warto w tym miejscu nadmienić, iż pożyczki pozabankowe to nie to samo co kredyty. Kredyt może udzielić wyłącznie bank, i to na ściśle określonych zasadach. Pożyczka to bardziej ogólne pojęcie, które określa sytuację w której jedna osoba lub podmiot pożycza określoną kwotę na określony czas, na dowolny cel. Tymczasem chcąc uzyskać kredyt bankowy, musimy dokładnie określić cel, na jaki zamierzamy wykorzystać uzyskane pieniądze, a także przejść pozytywnie proces weryfikacji. Kredyt spłacamy też w ratach, wraz z odsetkami, na ustalonych wcześniej warunkach z bankiem. Tymczasem pożyczkę pozabankową zwykle spłacamy w jednej racie, gdyż na ogół opiewa na niewielkie sumy, od kilkuset do maksymalnie kilku tysięcy złotych.

Dla kogo pozabankowa pożyczka?

Pożyczki pozabankowe są dostępne właściwie dla każdego – każda osoba fizyczna może się o nią ubiegać. Ograniczeniom nie są poddane osoby o niepewnych źródłach utrzymania lub niewielkich dochodach, tacy jak studenci, renciści, emeryci czy osoby zatrudnione na umowę-zleceni lub umowę o dzieło. Istotne jest, by wykazać jakiekolwiek źródło dochodu, które będzie stanowić podstawę udzielenia pożyczki i jej spłaty. W zależności od regulaminów instytucji pozabankowych udzielających pożyczek, wyznaczona może być granica wieku, w jakiej są one udzielane. Najczęściej jest to między 21, a 70. rokiem życia, choć oczywiście zdarzają się wyjątki i pożyczka może zostać udzielona osobie poniżej 21. roku życia oraz powyżej 70. roku życia. Warto zapoznać się dokładnie z regulaminem, zanim będziemy ubiegać się o pożyczkę.

Kiedy spłacamy pożyczkę pozabankową?

Jeśli chodzi o termin spłaty pożyczki pozabankowej, najczęściej wynosi on 30 dni od jej uzyskania. Oczywiście jeśli mamy taką możliwość, możemy spłacić ją wcześniej – wtedy także naliczone odsetki będą mniejsze. Z drugiej strony można też wydłużyć czas spłaty o 7, 14, a nawet kolejne 30 dni, trzeba jednak złożyć w tym celu odpowiedni wniosek. Jak widać, czas spłat jest dość elastyczny, można więc dopasować go do naszych aktualnych możliwości.

pozabankowa pożyczka

Więcej ciekawych informacji na temat pożyczek pozabankowych przeczytacie TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *