Zalety i wady budżetu domowego

Zalety i wady budżetu domowego

Domowe finanse to temat, który wśród wielu osób może budzić wiele emocji. Każdego miesiąca głowa rodziny wraz z jej innymi członkami musi zadecydować, jak rozporządzić dostępnymi środkami, aby na wszystko starczyło i jeszcze udało się co nie co odłożyć. W dobie kryzysu to wcale niełatwe zadanie. Bardzo jednak pomaga w tym układanie domowego budżetu. Jakie zalety i wady ma to rozwiązanie?

Zalety prowadzenia domowego budżetu

Domowy budżet to fantastyczny sposób na to, by pieniądze przestały przeciekać nam przez palce. Notując każdy, najdrobniejszy wydatek widzimy jak na dłoni, ile i na co wydajemy w ciągu miesiąca i czy przypadkiem większość nie wydajemy pod wpływem impulsu na rzeczy zbędne. Ustalenie tego faktu to pierwszy krok do umiejętnego zarządzania pieniędzmi. Budżet domowy może mieć różne formy – jedni wolą już na początku miesiąca ustalić niezbędne wydatki, inni najpierw notują wydatki, a następnie je analizują i redukują wedle własnych potrzeb. Warto wybrać metodę, która dla nas okaże się najskuteczniejsza.

budżet domowy

Co daje prowadzenie budżetu domowego? Jak już wspomnieliśmy, największą zaletą jest kontrola wydatków, a co za tym idzie, ich lepsze planowanie. To pozwoli wyeliminować wydatki zbędne i zaoszczędzić pieniądze. Poza tym trzymając się ściśle budżetu i górnych granic kwot, jakie możemy wydać w danym miesiącu na poszczególne towary, łatwiej uniknąć sytuacji, w której na koniec miesiąca trzeba zaciskać pasa. Budżet domowy pomaga też odkładać realne sumy pieniężne na konkretny cel, na przykład na wakacje, wyjść z długów i ogólnie poprawić nasze nawyki w kwestii wydawania pieniędzy.

Wady prowadzenia domowego budżetu

Oczywiście budżet domowy nie jest dla każdego. Tak naprawdę jego ustalenie ma jedynie pomóc rozdysponować w miesiącu dostępnymi środkami, poczynić pewne założenia, które nie zawsze idą w parze z życiem. Budżet nie zakłada nagłych wydatków związanych chociażby z zalaniem mieszkania, wypadkiem samochodowym czy ciężką chorobą. Nawet jeśli określimy, że co miesiąc chcemy odłożyć jakąś kwotę na takie nieprzewidziane zdarzenia, nigdy nie ocenimy, jaka kwota będzie potrzebna. To są właśnie uroki życia.

budżet domowy

Poza tym, aby budżet spełniał swoją rolę, należy go każdego miesiąca analizować, co z pewnością jest czasochłonne. Niemniej nasze warunki i zarobki mogą się zmieniać, dlatego budżet również powinien być elastyczny, dopasowany do naszej aktualnej sytuacji. A jeżeli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z prowadzeniem domowego budżetu, może minąć sporo czasu, zanim trafimy na swoją ulubioną metodę gospodarowania domowymi finansami, co dla wielu już na starcie może okazać się zniechęcające.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *