Jak ocenić, czy kredyt jest tani?

Jak ocenić, czy kredyt jest tani?

Kredyt to jedna z najpopularniejszych form wsparcia finansowego udzielana przez banki. Istnieją kredyty gotówkowe udzielane na procent na dowolny cel. Szukając ofert kredytowych, zapewne zależy nam, aby kredyt był tani. Ale co to właściwie oznacza? I jak ustalić rzeczywiste koszty wzięcia kredytu?

Tani kredyt – czy chodzi tylko o stopę oprocentowania?

Każdy kredyt gotówkowy udzielany przez bank możemy uzyskać na procent. Stopa oprocentowania oznacza kwotę, jaką dodatkowo będziemy zobowiązani zwrócić, oprócz kwoty kredytu. Większość z nas zwraca uwagę właśnie na tę wartość przy wyborze taniego kredytu.

kredyt

Niestety, nie zawsze stopa oprocentowania odzwierciedla faktyczny koszt kredytu. Dlaczego? Otóż banki są obecnie ograniczone ustalaniem stopy procentowej przez historycznie najniższe oprocentowanie NBP. Zatem ciężar ceny kredytu często przerzucają na inne, pozaodsetkowe koszty, na które być może nie zwracamy większej uwagi. Jak więc podejść do tej kwestii?

Szukamy taniego kredytu

Samo znalezienie atrakcyjnej oferty kredytowej nie jest szalenie trudne. Zasada jest prosta: im mniejsze oprocentowanie i prowizja, tym tańszy kredyt. Czasem jednaki banki próbują pewnych chwytów marketingowych, które mają złapać Klienta na pozornie wyjątkową ofertę. Dobrym przykładem jest chociażby wszechobecne hasło „kredyt 0%”. Co to oznacza w praktyce? Nawet jeśli kredyt nie jest oprocentowany, tzn. nie będziemy musieli zapłacić od niego odsetek, na pewno więcej wynosi prowizja. W efekcie oferta, która wydaje się bardzo atrakcyjna, wcale taka nie jest. Koszt prowizji może przerosnąć koszt odsetek oferowanych w innym banku. Warto więc każdą ofertę analizować bardzo dokładnie i nie dać się złapać na tego typu marketingowe hasła.

Aby ułatwić sobie to zadanie, zwracajmy uwagę na RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. To ważny parametr, który określa, ile wyniosą odsetki i prowizja za kredyt w skali roku oraz to, jak są one naliczone. Zatem niskie RRSO gwarantuje tańszy kredyt, bez żadnych ukrytych kosztów. Obecnie najniższym wskaźnikiem RRSO jest około 10%. Oczywiście zawsze musimy uwzględnić to, na jaką kwotę i na jaki okres chcemy wziąć kredyt gotówkowy, gdyż ma to wpływ na wysokość RRSO.

kredyt

Pomocne w tej kwestii okazują się internetowe wyszukiwarki i porównywarki kredytów. Po wpisaniu odpowiednich parametrów uzyskamy informację, który bank oferuje najtańszy kredyt i na jakich warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *