Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Paszport to ważny dokument uprawniający nas do podróżowania poza granice naszego kraju. Chociaż w większości państw europejskich możliwe jest już podróżowanie na podstawie dowodu osobistego, poza Europą będziemy potrzebować paszportu, aby przekroczyć granicę. Ile kosztuje i jak długo trwa wyrobienie tego dokumentu? Jak wygląda procedura wyrabiania paszportu?

Gdzie wyrobimy paszport i za ile?

Paszport to dokument, który możemy wyrobić zarówno w kraju, jak i za granicą. Jeżeli decydujemy się na wyrobienie paszportu w Polsce, musimy złożyć wniosek do jednego z biur paszportowych. Należy przygotować następujące dokumenty: wniosek o wydanie paszportu, jedno kolorowe, aktualne zdjęcie do paszportu, dowód opłaty za paszport, dokument uprawniający do ulgi lub całkowitego zwolnienia z opłaty (jeśli mamy do tego prawo), ważny paszport lub dowód osobisty, który aktualnie używamy, skrócony lub zupełny odpis aktu małżeństwa, jeżeli nazwisko zostało zmienione po ślubie za granicą. W razie wątpliwości urzędnik może poprosić o dostarczenie innych dokumentów, na przykład skrócony odpis polskiego aktu cywilnego czy też poświadczenie obywatelstwa polskiego. Wniosek należy złożyć osobiście, gdyż urzędnik pobiera odciski palców.

paszport

Koszt wyrobienia paszportu bez żadnych zniżek i ulg to 140 złotych. W różnych sytuacjach istnieje możliwość uzyskania 50% lub 75% zniżki, albo wyrobienia paszportu bezpłatnie, warto zatem się dowiedzieć, czy nie kwalifikujemy się do takowej ulgi. Jeżeli z własnej winy zniszczymy bądź stracimy paszport, koszt wyrobienia nowego będzie trzykrotnie większy i wyniesie aż 420 złotych.

Ile czekamy na wyrobienie paszportu?

Czas oczekiwania na dokument wynosi 30 dni, dlatego planując wycieczkę za granicę, nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę. W razie wyjątkowej sytuacji można wyrobić paszport tymczasowy. Otrzymamy go wcześniej, trzeba jednak liczyć się z tym, że ma on krótszy termin ważności – do 12 miesięcy.

paszport

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *