Ile kosztuje sprzęt fotograficzny dla amatorów?

Ile kosztuje sprzęt fotograficzny dla amatorów?

Fotografia to wspaniałe hobby, które z biegiem czasu i nabytego doświadczenia może też stać się sposobem na zarabianie na życie. Nie da się jednak ukryć, iż nawet początkujący fotograf musi posiadać własny, podstawowy sprzęt fotograficzny, aby móc ćwiczyć swoje umiejętności. Z jakimi wydatkami w tej kwestii należy się liczyć? Jaki aparat na początek warto wybrać?

Sprzęt fotograficzny dla początkujących – czyli jaki?

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z fotografowaniem chciałoby posiadać zaawansowaną lustrzankę z wymiennymi obiektywami i różnymi funkcjami. Taki aparat to jednak wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Czy warto na samym początku wydać tyle na sprzęt, który może okazać się nietrafiony? Oczywiście, że nie! Żaden początkujący fotograf nie poradzi sobie z obsługą takiego sprzętu bez wcześniejszego przygotowania. Większość dostępnych funkcji potrzebna jest do profesjonalnych sesji i spełnia swój cel tylko przy pełnym wyposażeniu fotografa. Sam aparat to nie wszystko. Dlatego zamiast szukać najdroższego, najbardziej efektownego sprzętu fotograficznego, o wiele lepiej wybrać coś prostszego w obsłudze, a resztę pieniędzy przeznaczyć na warsztaty fotograficzne.

fotograf

Na początek warto zainwestować w dobrej jakości aparat cyfrowy, który pozwoli rozwinąć skrzydła i złapać podstawowe zasady rządzące fotografią. Ceny takiego sprzętu zaczynają się od 300 złotych. Dobra cyfrówka dla początkujących kosztuje jakieś 500 – 600 złotych. Większość z nas posiada też smartfony, których aparat często jest lepszej jakości niż w przeciętnej cyfrówce. Warto więc na początku wykorzystać to i spróbować swoich sił, fotografując smartfonem. Dzięki temu bez zbędnych wydatków sprawdzimy, czy faktycznie się do tego nadajemy i czy fotografowanie to nie tylko „chwilowe zauroczenie”, ale „prawdziwa miłość”.

Gadżety przydatne fotografowi

Każdy poważny fotograf, niezależnie od tego, czy jest już profesjonalistą, czy też dopiero rozpoczyna naukę, powinien posiadać pewne gadżety, które ułatwią mu fotografowanie w plenerze i będą chronić sprzęt. Oto niektóre z nich:

• torba na aparat – 100 złotych;
• czyścidła – kilka do kilkunastu złotych;
• tła do zdjęć – kilka do kilkunastu złotych.

fotograf

Z czasem można pokusić się o zakup statywu, wymiennych obiektywów i lamp, by rozszerzyć swoje możliwości. Nie ma jednak potrzeby kupowania wszystkiego naraz – nasz ekwipunek powinien powiększać się w miarę zwiększania się naszych umiejętności. Tylko wtedy w pełni z niego skorzystamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *