5 zasad bezpieczeństwa w Internecie

5 zasad bezpieczeństwa w Internecie

Powstanie Internetu to bez wątpienia przełomowy moment dla całej ludzkości. Internet otworzył przed nami dotąd niedostępne możliwości, dał niesamowitą przestrzeń i możliwość komunikowania się niemalże z całym światem. Będąc w sieci, można bez wychodzenia z domu załatwić wiele spraw, zrobić wiele pożytecznych rzeczy. Niestety, w Internecie nie brakuje też osób, które chcą wykorzystać naszą niewiedzę i naiwność na naszą niekorzyść. Jak więc chronić swoją tożsamość w Internecie? Jak rozpoznawać i unikać zagrożeń?

Pięć zasad bezpiecznego korzystania z sieci

Oczywiście we wszystkim należy zachować rozsądek. Jak wspomnieliśmy na wstępie, Internet może być naprawdę pożytecznym narzędziem, istotne jest tylko to, jak z niego korzystamy i ile informacji o sobie udzielamy w sieci. Pamiętajmy, że w Internecie nic nie ginie. Każde zdjęcie czy nasze dane są przechowywane i gdy wpadną w niepowołane ręce, mogą zostać użyte przeciwko nam. Warto więc pamiętać o kilku zasadach bezpiecznego poruszania się w cyberprzestrzeni:

1. CHROŃ SWOJE HASŁA – chodzi przede wszystkim o hasła do kont bankowych, ale także do portali społecznościowych, poczty elektronicznej i innych portali, z których korzystamy. Ze względów bezpieczeństwa warto co jakiś czas zmienić hasła, unikajmy także podawania tego samego hasła w kilku miejscach. Logując się, dbajmy o bezpieczne połączenie (https), aby nasze hasło nie zostało przechwycone przez hakerów.

internet

2. UWAŻAJ NA NIEZABEZPIECZONE SIECI WI-FI – czasem zdarza się, że będąc poza domem chcemy skorzystać z sieci, ale nie mamy dostępu do Internetu. Wtedy wyszukujemy otwarte sieci Wi-Fi, do których można się zalogować bez podania hasła. To fajne rozwiązanie, trzeba jednak pamiętać, że do takiej sieci może zalogować się każdy. Unikajmy więc logowania się do kont bankowych z takich otwartych sieci czy wpisywania wrażliwych danych, aby nie wpadły one w niepowołane ręce.

3. PAMIĘTAJ O AKTUALNYM OPROGRAMOWANIU ANTYWIRUSOWYM – to bardzo istotne, zwłaszcza, jeżeli z komputera i Internetu korzystamy w celach służbowych, a na naszym sprzęcie znajdują się ważne, poufne pliki. Niestety, ściągnięcie wirusa z sieci może się odbyć nawet poprzez otworzenie e-maila od nieznanego nadawcy, dlatego oprogramowanie blokujące takie złośliwe wirusy jest bardzo ważne i potrzebne.

4. CZYTAJ REGULAMINY I POLITYKI PRYWATNOŚCI – może się wydawać, że to ostatnia rzecz, jaką robimy w sieci, niemniej może nas to uchronić przed wieloma nieprzyjemnościami czy nawet przed kradzieżą danych.

internet

5. ZAINSTALUJ WTYCZKI CHRONIĄCE PRZED ŚLEDZENIEM TWOICH POCZYNAŃ W INTERNECIE – niestety śledzenie użytkowników przez strony internetowe, a następnie gromadzenie i sprzedawanie danych to nagminna procedura wykorzystywana w marketingu internetowym. Jeżeli nie chcemy, by strony śledziły nas, warto zainstalować wtyczkę, która nas przed tym uchroni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *