Co to jest optymalizacja podatkowa?

Co to jest optymalizacja podatkowa?

Optymalizacja podatkowa to pojęcie, które może budzić różne uczucia. Pozwala bowiem podatnikom podejmować korzystne decyzje dla swoich firm, i to całkowicie legalnie. Warto więc przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej. Czym jest optymalizacja podatkowa? Jaki jest jej cel? I czym różni się unikanie i uchylanie od opodatkowania?

Optymalizacja podatkowa – czym jest i czemu służy?

Mówiąc krótko, optymalizacja podatkowa to szereg czynności zgodnych z prawem, które służą zminimalizowaniu obciążeń podatkowych lub całkowitemu uniknięciu ich płacenia, jeżeli prawo tego dopuszcza. Polega na planowaniu oraz wdrażaniu pewnych działań, które są korzystne dla przedsiębiorstwa, a jednocześnie całkowicie legalne. Istotą optymalizacji podatkowej jest właśnie zgodność działań z obowiązującymi przepisami. Jak już wspomnieliśmy, bezpośrednim celem jest zminimalizowanie obciążeń finansowych do poziomu najkorzystniejszego dla podatnika, nie przekraczając przy tym aktualnych przepisów.

optymalizacja podatkowa

Oczywiście wymaga to gruntownej analizy podatkowej, analizy przychodów i rozchodów, a także dobra znajomość z zakresu podatków. Włożony wysiłek może jednak przynieść wymierne korzyści w postaci optymalizacji podatków i w efekcie zmniejszenia ponoszonych przez firmę kosztów.

Czy optymalizacja podatkowa i uchylanie się od podatków to to samo?

Musimy mieć świadomość, że optymalizacja podatkowa to NIE TO SAMO, co świadome uchylanie się od płacenia podatków. W zakres uchylania wchodzi między innymi zatajanie przedmiotu opodatkowania, zatajenia rachunkowe, fałszywe kwalifikowanie, zorganizowanie niewypłacalności czy jawne niepłacenie podatków. To zatem działanie sprzeczne z prawem.

optymalizacja podatkowa

Tymczasem optymalizacja obejmuje działania umożliwiające obniżenie podatków zgodnie z prawem. To wykorzystanie obowiązujących przepisów na swoją korzyść, co nie stanowi uchylania się od płacenia podatków, lecz redukcja zobowiązań podatkowych do możliwego minimum.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *