5 zasad oszczędzania na emeryturę

5 zasad oszczędzania na emeryturę

Żyjemy w czasach, w których już 20-latkowie myślą o tym, jak zapewnić sobie spokojną przyszłość. Im wcześniej zaczniemy oszczędzać pieniądze z myślą o przyszłej emeryturze, tym większą sumę uda nam się uzbierać. Taka dodatkowa emerytura to gwarancja bezpieczeństwa finansowego, bez względu na to, jak jeszcze zmieni się ustawa związana z wiekiem emerytalnym czy wysokością świadczenia. Zobacz, jak można oszczędzać na emeryturę.

Pięć sposobów na stabilną przyszłość

Aby zacząć oszczędzać na emeryturę i odnosić w tej kwestii sukcesy, musimy mieć konkretny plan. Bez tego łatwo popaść w rozrzutność, przez co na naszym koncie nie będzie żadnej sumy na tak zwaną „czarną godzinę”. Dlatego pierwszym sposobem na oszczędzanie jest stworzenie konkretnego planu – na przykład postanówmy sobie, że każdego miesiąca odłożymy jakąś niewielką sumę, najlepiej jeszcze na początku miesiąca. Wtedy łatwiej nam będzie tak gospodarować dostępnymi pieniędzmi, by nie musieć sięgać po oszczędności. Dobry plan i odrobina konsekwencji pozwoli już po paru latach zebrać pokaźną sumę, którą wykorzystamy w przyszłości w dowolny sposób.

emerytura

Drugą ważną zasadą, jaką warto wziąć pod uwagę, jest regularność odkładania oszczędności. Jeżeli 30-latek będzie co miesiąc odkładać 100 złotych, po 20 latach uzbiera oszczędności w wysokości 30 tysięcy złotych przy założeniu odkładania gotówki w banku na około 3,5%. To naprawdę niezła suma przy minimalnym nakładzie. Trzeba przyznać, że w codziennym życiu zapewne nie odczujemy braku tych 100 złotych w budżecie domowym, ale zgromadzone w ten sposób oszczędności mogą bardzo się przydać w przyszłości. Poza tym banki i zakłady ubezpieczeń oferują rozwiązania typowo emerytalne, dzięki czemu nasze oszczędzanie będzie bardziej ukierunkowane.

Po trzecie, warto spojrzeć realnie na wizję przyszłej emerytury państwowej. Wiele wskazuje na to, że wysokość emerytur nie pozwoli na godne i spokojne życie. Biorąc to pod uwagę, warto pomyśleć o skorzystaniu z trzeciego filaru, czyli dodatkowych składek na emeryturę, poza ZUS-em. Nawet niewielkie kwoty odłożone w ten sposób będą ważną inwestycją w naszą przyszłość.

emerytura

Poza gromadzeniem pieniędzy w banku na koncie czy prywatnym funduszu emerytalnym, możemy dodatkowo skorzystać z zabezpieczenia części oszczędności w środkach trwałych. Należą do nich nieruchomości, zegarki, wyroby ze złota i srebra, a także czyste złoto. Pomysłów jest wiele, warto więc z pomocą fachowca ustalić, który z nich będzie dla nas najkorzystniejszy.

Zabezpieczenie oszczędności to ważna część ich gromadzenia, ponieważ żyjemy w niepewnych czasach. Warto więc śledzić najnowsze oferty polis ubezpieczeniowych i emerytalnych i porównywać je z tym, z którego akurat korzystamy. Jeżeli dostrzeżemy możliwość zmiany na lepsze, nie wahajmy się tego zrobić. Unikajmy jednak ryzykownych kroków, które mogą przynieść nam szybkie zyski, ale też utratę wszystkich oszczędności.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *