Ceny w 2019 roku – co podrożeje?

Ceny w 2019 roku – co podrożeje?

Dla wielu z nas nadejście nowego roku wiąże się z pewnym niepokojem. Wiadomo, zazwyczaj wtedy następują podwyżki cen pewnych produktów i usług, z których na co dzień korzystamy. Nie inaczej będzie w nadchodzącym 2019 roku. Co zdrożeje? Jak się przygotować na podwyżki cen?

Co podrożeje w 2019 roku?

Począwszy od roku 2019 podwyżce ulegną ceny kilku produktów i usług, z których korzystamy. Najwięcej mówi się o podwyżkach prądu. Z uwagi na to, iż w Polsce około 80% prądu produkowanego jest z węgla, który z roku na rok jest coraz droższy. podwyżce ulegnie także cena prądu. Co prawda, podwyżek prądu dla osób fizycznych nie potwierdza rząd, nie da się jednak zaprzeczyć, iż staną się faktem.

ceny w 2019

Według oświadczenia Ministerstwa Energii, przeciętne gospodarstwa domowe nie odczują podwyżki cen prądu, pod warunkiem, że będą rozliczać się w pierwszym progu podatkowym. Ewentualne skutki podwyżek mają zostać złagodzone rekompensatami za prąd. Szacuje się, że wzrost cen wyniesie jakieś 15%. Oprócz prądu, ma wzrosnąć także cena gazu i jest to już potwierdzona informacja. Prognozowana podwyżka wynosi jakieś 3-4%.

ceny w 2019

Dla kierowców złą wiadomością będą podwyżki paliwa. Wszystko w wyniku doliczenia tzw. opłaty emisyjnej. W przeliczeniu wynosi to jakieś 8 groszy na 1 litrze paliwa. I chociaż uiszczenie wspomnianej opłaty leży po stronie sprzedawcy, a nie nabywcy, eksperci są zgodni co do tego, że w 2019 roku ceny paliwa na pewno wzrosną.

Podwyżki cen żywności

Wyższych cen musimy spodziewać się także w sklepach i supermarketach, a nawet osiedlowych warzywniakach. Niestety, wzrosną ceny owoców i warzyw, głównie ze względu na panującą w to lato suszę. Spowodowała ona dość małe zbiory, co oczywiście przełoży się na ich ceny. Planowana podwyżka wyniesie jakieś 10%. Od nowego roku podrożeje także masło i pieczywo. Chociaż w ostatnim czasie cena masła spadła do około 5-6 złotych za kostkę, od przyszłego roku cena ta znowu wzrośnie. Zdrożeje również pieczywo, nawet o 20%. Wszystko przez tegoroczne susze i nawałnice, które zniszczyły wiele upraw zbóż, a także wpłynęły na mniejszą wydajność krów dających mleko, z którego później wytwarzane jest masło.

ceny w 2019

Inne podwyżki będą dotyczyć drobiu, ziemniaków, papieru toaletowego, kar za brak wykupionego OC, piwa czy liquidów do papierosów elektronicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *