Koszty ogrzewania w sezonie 2018/19

Koszty ogrzewania w sezonie 2018/19

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni i długich wieczorów zaczynamy myśleć o ogrzewaniu naszych mieszkań. Sposobów na to jest kilka – wiele osób korzysta z centralnego ogrzewania zapewnianego od zarządców budynku mieszkalnego, inni muszą sami zapewnić sobie opał na całą zimę. Z jakimi kosztami związanymi z ogrzewaniem musimy się liczyć w sezonie 2018/19?

Sposoby ogrzewania domów i mieszkań

Do najpopularniejszych form ogrzewania domów można zaliczyć ogrzewanie na opał, na przykład węgiel, ogrzewanie gazowe oraz elektryczne. Koszt każdego z nich jest nieco inny, nie tylko ze względu na wartość środka grzewczego, ale także ze względu na wielkość ogrzewanej powierzchni. Trudno więc jednoznacznie określić, która z metod jest najbardziej ekonomiczna. Na przykład jeszcze na etapie budowy domu należy ustalić jego wartość energetyczną. Istnieją pewne uśrednione wartości, które mogłyby wyglądać następująco:

• dla domów pasywnych – 15kWh/m2*rok
• dla domów energooszczędnych – 50-70 kWh/m2*rok
• dla domów standardowych – 90 kWh/m2*rok
• dla domów starych, nieocieplonych – 120 kWh/m2*rok

ogrzewanie

Znając zapotrzebowanie energetyczne budynku oraz posiadając dane o kosztach opału w danym roku możemy w bardzo precyzyjny sposób określić, ile w danym sezonie wydamy na ogrzanie domu. Omówmy temat na przykładzie.

Przykładowe ceny za ogrzewanie domu

Przyjmijmy, że interesuje nas cena ogrzewania domu energooszczędnego o łącznej powierzchni 120 m2 o zapotrzebowaniu energetycznym 840 kWh*rok. Przyjrzyjmy się, ile kosztowałoby nas kilka najpopularniejszych paliw wykorzystywanych do ogrzewania domu:

• 1 m3 drewna opałowego – ok. 240 złotych za tonę. (1 m3 to jakieś 400 – 650 kg, w uśrednieniu 500 kg)
• 1 litr oleju opałowego – ok. 3,00 złotych
• 1 tona pelletu – ok. 800 złotych, czyli 0,80 złotych za kilogram
• 1 kWh energii elektrycznej – ok. 0,57 złotych z opłatami przesyłowymi
• 1 tona węgla – ok. 750 złotych, czyli 0,75 złotych za kilogram
• 1 m3 gazu ziemnego – ok. 2,00 złotych z opłatami przesyłowymi
• 1 litr gazu propan – ok. 1,50 złotych, czyli jakieś 5,80 złotych za m3

ogrzewanie

(źródło: https://zaradnyfinansowo.pl/koszty-ogrzewania/)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *