Ile kosztuje rozwód?

Ile kosztuje rozwód?

Decyzja o rozwodzie to poważna zmiana w życiu, która ma wpływ nie tylko na samych zainteresowanych, ale też ich bliskich. Nie jest to też tania sprawa – rozwód kosztuje, i to sporo. Jak wstępnie ocenić koszty rozwodu? Co wziąć pod uwagę?

Koszty rozwodu – co się na nie składa?

Rozwód to skomplikowana procedura, która w zależności od sytuacji małżonków może się ciągnąć latami. Wiąże się to oczywiście z wydatkami, które przede wszystkim ponosi osoba składająca pozew o rozwód. Podstawowe koszty prezentują się następująco:

• złożenie pozwu o rozwód – opłata sądowa w wysokości 600 zł,
• ustalenie podziału majątku – opłata w wysokości 1000 zł,
• w przypadku porozumienia wspólny wniosek o podział majątku – opłata 300 zł,
• adwokat bądź radca prawny – koszt od 360 zł do nawet kilku tysięcy złotych,
• apelacja od niekorzystnego wyroku sądu dla jednej ze stron – opłata sądowa w wysokości 600 zł,
• jeżeli sąd orzeknie eksmisję jednego małżonka, druga strona poniesie koszt w wysokości 200 zł,
• w przypadku zasądzonych alimentów należy wnieść opłatę wynoszącą 5% zasądzonej kwoty.

rozwód

Oczywiście opłaty i koszty mogą się różnić w zależności od sytuacji majątkowej małżonków, wielkości miasta, zawiłości sprawy rozwodowej oraz czasu jej trwania. Trzeba jednak liczyć się z kosztami przekraczającymi tysiąc złotych.

Zwrot i zwolnienie z kosztów

Po pomyślnym zakończeniu sprawy rozwodowej, strona składająca pozew może ubiegać się o zwrot kosztów. Zwrot może być całkowity lub częściowy. Strona przegrana ma obowiązek pokryć koszty poniesione przez długą stronę, kwota ta jednak nie może przekroczyć 2160 zł. Jeżeli jednak wniosek rozwodowy zostanie oddalony, strona wnosząca pozew musi ponieść wszystkie koszty, także za drugą stronę sporu.

rozwód

Jeżeli sytuacja majątkowa małżonka wnoszącego pozew o rozwód nie pozwala na poniesienie kosztów oraz wynajęcie adwokata, może on prosić o zwolnienie z kosztów oraz o adwokata z urzędu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *