Zdolność kredytowa, a świadczenia socjalne – poprawiają sytuację?

Zdolność kredytowa, a świadczenia socjalne – poprawiają sytuację?

Zdolność kredytowa to inaczej mówiąc stabilność finansowa osoby lub rodziny ubiegającej się o kredyt. Na podstawie comiesięcznych wpływów na konto bank może określić, czy posiadamy taką zdolność. Jaki wpływ mają na nią świadczenia socjalne, takie jak „500+”?

Zdolność kredytowa i świadczenia socjalne

Świadczenia socjalne to dochód, który każdego miesiąca zasila budżet wielu rodzin. Gdy jednak taka rodzina chce wziąć kredyt, bank może różnie podejść do tego rodzaju dochodu. Przed udzieleniem kredytu bank poprosi rodzinę o przedstawienie comiesięcznych dochodów wraz z dowodami wpływów na rachunek bankowy. Teoretycznie więc regularne wpływy na konto ze świadczeń socjalnych są dla banku informacją, iż rodzina ubiegająca się o kredyt ma stałe wpływy, a przez to jej sytuacja finansowa jest stabilna. Nie zawsze jednak ma to wpływ na zdolność kredytową.zdolność kredytowa Banki nieraz odejmują od kwoty dochodów koszty utrzymania i w ten sposób ustalają, jaką kwotę klient może przeznaczyć na spłacanie rat kredytu. Bank zakłada przy tym, że klient będzie otrzymywał świadczenia finansowe bez żadnych przestojów, przez cały okres spłaty kredytu. Dlatego też świadczenia socjalne mogą wpłynąć dodatnio na zdolność kredytową przy krótkoterminowych i niewysokich kredytach. A co z kredytem hipotecznym?

Kredyt hipoteczny, a „500+”

Najpopularniejszym świadczeniem socjalnym, z którego korzysta dziś wiele rodzin, jest wspomniane wcześniej 500+. Czy osoby otrzymujące owo świadczenie mogą liczyć, że zostanie ono wzięte pod uwagę przy określaniu ich zdolności kredytowej w przypadku kredytu hipotecznego? Niestety nie. zdolność kredytowaTo, jak i inne świadczenia socjalne nie są brane pod uwagę przy długoterminowych zobowiązaniach, a takim z pewnością jest kredyt hipoteczny. Mogą one być uwzględniane jedynie w przypadku kredytów gotówkowych, czyli opiewających na stosunkowo nieduże sumy i z krótkim terminem spłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *