Ile kosztują studia MBA? Czy warto?

Ile kosztują studia MBA? Czy warto?

Jeszcze do niedawna ukończenie studiów MBA stanowiło przepustkę do lepszego życia, otwierało możliwość poprowadzenia własnego biznesu z pewnym sukcesem. Chociaż dzisiaj ich pozycja nieco się zmieniła, wiele osób wciąż postanawia z nich skorzystać, by zmienić bieg swojej kariery zawodowej. Ile obecnie kosztują studia MBA? Jakie realne korzyści może przynieść ich ukończenie?

Ile kosztują studia MBA?

Studia MBA nigdy nie należały do najtańszych. Dzisiaj również ich ceny są bardzo wysokie, mimo iż popularne niegdyś kierunki raczej się wypaliły. Świadczy o tym chociażby fakt pojawiania się nowych, dość osobliwych kierunków, takich jak studia z zakresu hodowli rasowych koni, rynku piłki nożnej czy rynku mody. mbaIle więc zapłacimy za studia MBA? W Polsce rok nauki w ramach tego programu kosztuje co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Za granicą ceny te są znacznie wyższe. Najdroższe kursy MBA kosztują jakieś 200 tys. dolarów za dwa lata nauki, co w przeliczeniu daje jakieś 730 tys. złotych.

Studia MBA – czy warto?

W tej kwestii zdania są podzielone. Jedni uważają, że studia MBA są zbyt kosztowne, jak na fakt, iż przekazują wiedzę wyłącznie w teorii. Tymczasem biznesu najlepiej uczyć się w praktyce, czasem nawet na własnych błędach. Chociaż wiedza teoretyczna jest ważna, by w ogóle rozpocząć jakiś biznes, to jednak nie da się wyuczyć zachowań na rynku, bo każda sytuacja jest inna. Inni jednak przyznają, że osoby totalnie nieobeznane z tematem wiele wyniosą z programu MBA. To dobre i solidne przygotowanie do rozpoczęcia własnej ścieżki zawodowej. Szczególnie opłaca się skorzystać z renomowanych zagranicznych studiów MBA. To przede wszystkim szansa na zyskanie nowych, cennych kontaktów w zupełnie nieznanym dla nas środowisku. To także możliwość na zebranie i uporządkowanie dokumentów przydatnych w późniejszych poszukiwaniach pracy.mba Studia MBA są dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają już doświadczenie zawodowe, ale dopadła je rutyna lub chcą spróbować w życiu czegoś nowego. Zmiana branży po studiach MBA jest o wiele prostsza niż samodzielne szukanie kursów i potem pracy w nowym zawodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *