Nowa ulga podatkowa od 2019 roku – zasady

Nowa ulga podatkowa od 2019 roku – zasady

Już za kilka miesięcy, bo z nadejściem 2019 roku ma wejść w życie nowa ulga podatkowa dla podatników podatku PIT. Dotyczyć będzie głównie podatników będących właścicielami jednorodzinnych domków i wydatków ponoszonych z tytułu efektywnej termomodernizacji przeprowadzonej na podstawie audytu energetycznego. Co należy wiedzieć o tej zmianie?

Nowe ulgi podatkowe w 2019 roku – kogo dotyczy?

Wspomniana na wstępie nowa ulga podatkowa termomodernizacyjna ma objąć podatników, którzy zdecydują się przeprowadzić profesjonalny audyt energetyczny w swojej nieruchomości (lub nieruchomościach). Na podstawie audytu może zostać określone, czy przeprowadzone termomodernizacje rzeczywiście pozytywnie wpłynęły na polepszenie warunków grzewczych w budynku mieszkalnym. ulga podatkowaUlga podatkowa nie dotyczy zatem mieszkań, lecz całych budynków, w których przeprowadzone zostanie profesjonalne ocieplanie. Warto pamiętać, że samodzielne prace na terenie budynku nie zostaną objęte ulgą podatkową. Co ważne, ulga dotyczy tylko budynków jednorodzinnych, a nie bloków czy pojedynczych mieszkań. Ponadto z ulgi skorzystają wyłącznie właściciele nieruchomości, nie zaś osoby wynajmujące budynki. Jeżeli zatem profesjonalną modernizację wykona właściciel, będzie mógł skorzystać z ulgi podatkowej, niezależnie od tego czy sam korzysta z budynku mieszkalnego czy też go wynajmuje.

Jak skorzystać z nowej ulgi podatkowej?

Wprowadzenie tej ulgi podatkowej planowane jest dla podatników opłacających podatek według skali podatkowej (PIT-36 oraz PIT-37), według ryczałtu ewidencjonowanego (PIT-28) oraz według stawki podatkowej wynoszącej 19% (PIT-36L). Ponadto przewiduje się wprowadzenie limitu odliczenia od dochodu w wysokości wynoszącej 23% od poniesionych kosztów. Niemniej maksymalna kwota wynosi 53 tys. złotych. ulga podatkowaJeżeli zmiany zostaną zaakceptowana, nowa ustawa dotycząca ulg podatkowych będzie obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Warto więc ewentualne modernizacje, od których chcielibyśmy uzyskać ulgę pozostawić na rok 2019, gdyż wszelkie prace modernizacyjne z roku 2018 nie zostaną objęte nową ustawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *