Finanse dla najmłodszych – jak nauczyć dziecko oszczędzania

Finanse dla najmłodszych – jak nauczyć dziecko oszczędzania

Finanse to często trudny temat rodzinny. Nieumiejętność gospodarowania pieniędzmi wyniesiona z domu może bardzo rzutować na późniejsze dorosłe życie. Dlatego to bardzo ważne, by już od najmłodszych lat uczyć nasze dzieci szacunku do pieniędzy i rozsądnego gospodarowania nimi. Jak to robić?

Jak rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach?

Zanim przejdziemy do „praktycznych” zajęć mających uczyć nasze dziecko mądrze korzystać z pieniędzmi, najpierw sami musimy dać mu przykład w tej kwestii. Ważne są też rozmowy o finansach. Gdy dziecko widzi, że rozmowy o finansach wiążą się tylko z kłótniami między rodzicami, w jego oczach może powstać mylny obraz, jakoby większa ilość gotówki w domu zapewniała spokój i szczęście. To najprostsza droga do wychowania materialisty. Warto więc uczyć swoje dziecko, że chociaż pieniądze są istotnym elementem życia, to jednak nie są ważniejsze od wzajemnej miłości, szacunku i zrozumienia. finanse dla najmłodszychIm dziecko jest starsze, tym bardziej jednak widzi, że pieniądze towarzyszą nam w życiu niemal na każdym kroku. Każda zabawka, każdy łakoć czy cokolwiek innego, na co miałby ochotę nasz maluch, kosztuje. Aby pomóc mu zrozumieć, że zakup takich rzeczy wiąże się z wydaniem pieniędzy, na które nieraz trzeba ciężko pracować, należy unikać kupowania mu wszystkiego, czego sobie zażyczy. Dobrym rozwiązaniem jest też dawanie mu drobnego kieszonkowego, by mógł odkładać pieniądze w skarbonce na upragnioną zabawkę. Gdy wreszcie uda mu się uzyskać żądaną sumę, z pewnością o wiele bardziej przemyśli zakup i doceni go.

Ucz poprzez zabawę

Właściwego podejścia do pieniędzy najlepiej uczyć przez zabawę. Dzieci uwielbiają nowe wyzwania, zagadki i zadania i o wiele szybciej się w ten sposób uczą. Dla najmłodszych zabawa w sklep, pocztę czy bank może świetnie przybliżyć im zagadnienia finansowe i nauczyć posługiwania się pieniędzmi, jak chociażby nominałów i ich wartości. finanse dla najmłodszychZ czasem można nasze starsze dziecko wysyłać na drobne zakupy. Ich samodzielne robienie da mu wiele frajdy, a przy okazji dowie się, ile kosztują podstawowe artykuły żywnościowe. Warto też przedstawić dziecku budżet domowy, by przekonał się, ile tak naprawdę kosztuje życie. Takie stopniowe przygotowywanie dziecka do życia dorosłego sprawi, że wyrośnie ono na odpowiedzialnego człowieka, który potrafi dysponować pieniędzmi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *