Co to jest pożyczka prywatna?

Co to jest pożyczka prywatna?

Gdy z jakiegoś powodu brakuje nam gotówki, zwykle myślimy o pożyczce. Do wyboru mamy kilka rozwiązań, dostępnych w zależności od kwoty, jaka jest nam potrzebna. Chyba najpopularniejszą formą pożyczania jest po prostu pomoc ze strony rodziny czy przyjaciół, albo pożyczka gotówkowa spłacana na raty. A czym jest pożyczka prywatna? Jakie ma zalety i wady?

Pożyczka prywatna – co to jest?

Pożyczka prywatna to pożyczka od osoby fizycznej, która nie jest pracownikiem żadnej instytucji bankowej czy przedstawicielem firmy. Taka pożyczka może być udzielona na nieco innych warunkach niż zwykła pożyczka w banku, niemniej nadal wymaga spisania pisemnej umowy oraz dotrzymania terminu spłaty. Taka pożyczka może też zostać zabezpieczona, na przykład przez weksel lub zastaw nieruchomości.

pożyczka prywatna
Weksel zobowiązuje pożyczkobiorcę do spłaty pożyczki prywatnej w ustalonym terminie. Działa podobnie jak umowa cywilnoprawna. Weksel stanowi zabezpieczenie w przypadku, gdyby któraś ze stron umowy chciała dochodzić swoich praw. Zastaw nieruchomości stosuje się jako zabezpieczenie dużych pożyczek prywatnych. W celu jego użycia należy podpisać akt notarialny, a także poświadczyć o wartości i stanie nieruchomości, która ma służyć jako zabezpieczenie.

Zalety i wady pożyczki prywatnej

Największą zaletą pożyczek prywatnych jest bez wątpienia ich dostępność. Zanim przejdziemy wszystkie etapy weryfikacji naszej zdolności kredytowej w banku, może minąć czas, którego nie mamy, jeżeli jesteśmy w nagłej sytuacji. Tymczasem pożyczka prywatna jest udzielana dużo sprawniej, bez wielkiej ilości procedur. Kolejna zaleta to zmienne oprocentowanie ustalane indywidualnie. Dzięki temu możemy wynegocjować możliwie najkorzystniejsze dla nas warunki umowy pożyczkowej. Kolejny plus to nieograniczona możliwość kwotowa pożyczek – mogą one wynosić zarówno kilkaset złotych, jak i kilkadziesiąt tysięcy.pożyczka prywatna Ale pożyczki prywatne mają też pewne wady. Jedną z nich jest niski poziom bezpieczeństwa oraz prawdopodobieństwa oszustw, na które narażony jest szczególnie pożyczkodawca. Podstawą takiej pożyczki jest umowa cywilno-prawna, która nie stanowi zabezpieczenia finansowego w rozumieniu prawnym ani nie poświadcza rzetelności pożyczkobiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *