5 pojęć, które musisz znać, jeśli bierzesz pożyczkę

5 pojęć, które musisz znać, jeśli bierzesz pożyczkę

Pożyczka gotówkowa to jedna z najczęściej wybieranych przez nas pomocy finansowych. W dobie Internetu pożyczkę możemy uzyskać w kilkanaście minut, nawet nie wychodząc z domu. Jak się przygotować do wzięcia pożyczki, by nie okazała się ona błędem? Jakie pojęcia i terminy warto znać w rozmowie z Konsultantem?

Pożyczka gotówkowa – co warto wiedzieć?

Pożyczka gotówkowa to operacja finansowa, której stronami mogą być osoby fizyczne lub instytucja. Polega na pożyczeniu określonej kwoty pieniędzy na czas określony w umowie. Zawierając taką umowę, musimy dobrze rozumieć, jakie są nasze prawa i obowiązki. Dobrze też znać kilka podstawowych pojęć związanych z zawarciem umowy, jak i spłatą pożyczki. Oto kilka z nich.

ODSETKI

Są naliczane praktycznie przy każdej pożyczce. Odsetki to koszty, jakie ponosimy za to, że uzyskaliśmy pożyczkę. Ich wysokość zależy od stopy procentowej, wielkości kapitału, czasu, na jaki jest nam udzielona pożyczka. Już przy zawieraniu umowy powinniśmy otrzymać informację, ile będą wynosić odsetki.

RRSO

rrso

To częsty skrót pojawiający się w ofertach pożyczek. Oznacza on „Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania”. Jest to całkowity koszt pożyczki czy też kredytu konsumenckiego, jaki ponosi Pożyczkobiorca, wyrażony przez wartość procentową całkowitą kredytu w stosunku roku. RRSO pozwala nam szybciej i łatwiej porównywać oferty różnych pożyczek i kredytów i wybrać tę najkorzystniejszą dla siebie.

BIK

To kolejny skrót, na który możemy się natknąć, poszukująć ofert pożyczkowych, zwłaszcza w instytucjach pozabankowych, oferujących tzw. „chwilówki”. BIK to skrót od Biuro Informacji Kredytowej. Trafiają do niego informacje dotyczące naszych zadłużeń, cała historia kredytowa. Bank czy inna instytucja, u której staramy się o pożyczkę, może sprawdzić taką historię i ocenić czy jesteśmy wiarygodni oraz wypłacalni. Na tej podstawie może też odmówić udzielenia pożyczki. Gdy więc widzimy w ogłoszeniu informację „pożyczki bez BIK”, oznacza to, iż nasza historia kredytowa nie będzie sprawdzana, a kredyt czy pożyczka zostanie nam udzielona „od ręki”.

ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA

To kolejne ważne pojęcie, na które natkniemy się, ubiegając się o pożyczkę czy kredyt konsumencki w banku. Oznacza ono informację, czy według banku jesteśmy w stanie spłacić zaciągniętą pożyczkę zgodnie z góry ustalonym planem. Zdolność kredytową oblicza się na podstawie uzyskiwanych co miesiąc dochodów, miesięcznych kosztów utrzymania oraz innych zadłużeń, jakie posiadamy (pożyczki w innych bankach, raty, zadłużenie z karty kredytowej itp. Pod uwagę bierze się także dane osobiste Klienta, takie jak wiek, stan cywilny, ilość osób na utrzymaniu czy sytuacja mieszkaniowa, a także wspomnianą wcześniej historię kredytową.

PRZELEW WERYFIKACYJNY

przelew

Przed uzyskaniem pożyczki często jesteśmy proszeni o wykonanie przelewu weryfikacyjnego w celu potwierdzenia naszych danych. O co w tym chodzi? Stosuje się go wyłącznie po to, aby potwierdzić naszą tożsamość i porównać z danymi podanymi we wniosku o pożyczkę. Kwota przelewu zwykle jest symboliczna – wynosi od 1 grosza do 1 złotówki. Istotne jest to, by dane z konta bankowego zgadzały się z tymi podanymi w formularzu. Wtedy bez konieczności udania się do banku możemy potwierdzić swoją tożsamość i przejść do dalszych etapów przyznania pożyczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *