Jak odmówić, gdy ktoś chce od ciebie pożyczyć?

Jak odmówić, gdy ktoś chce od ciebie pożyczyć?

Umiejętność odmawiania to jedna z trudniejszych cech, którą trudno wypracować. Niestety, są w życiu sytuacje, gdy taka umiejętność może nam się bardzo przydać. Jedną z nich jest sytuacja, gdy ktoś z bliskich lub znajomych chce pożyczyć od nas pieniądze. Niejeden z obawy przed konfliktem zgadza się na to, mimo że wcale nie chce tego robić. Jak więc nauczyć się odmawiać w takiej sytuacji?

Jak odmówić pożyczki?

Pożyczanie bliskim pieniędzy to oczywiście dobry uczynek, jeżeli jednak trafimy na osoby, które lubią wykorzystywać innych, może okazać się, że staniemy się dla nich swego rodzaju instytucją przypominającą bank. Może to być dla nas bardzo uciążliwe. Dobrze więc nauczyć się odmawiać, stanowczo, ale uprzejmie. Jest to sztuka, niemniej można się tego nauczyć. Jak? Wiele zależy od tego, kim jest osoba, która chce od nas pożyczyć pieniądze, jak długo i dobrze ją znamy oraz czy jest znana z zaciągania i nieoddawania długów. Do wyboru mamy zawsze dwie opcje: możemy odpowiedzieć wymijająco, np. „Miałem ostatnio sporo wydatków i jestem spłukany” lub całkowicie szczerze: „Nie pożyczę Ci pieniędzy, ponieważ znamy się za krótko”. Obie opcje są dobrym rozwiązaniem, niemniej w wypadku pierwszej z nich trzeba liczyć się z tym, że ta osoba może ponowić prośbę innym razem. Wymyślanie za każdym razem wymówek może okazać się męczące, dlatego zawsze lepiej jest postawić sprawę jasno. pożyczkaA co, jeżeli pieniędzy pożyczyć chce osoba z rodziny, która już wcześniej to robiła? Co, jeżeli nie kwapi się później do zwrotu pieniędzy i trzeba się o to upominać? Z pewnością nie będziemy chcieli ponownie pożyczać jej pieniędzy, ale nie chcemy też sprawić jej przykrości. Dyplomatyczną odpowiedzią może być zdanie: „Wiesz, po pewnych doświadczeniach postanowiłem sobie, że nie będę pożyczać pieniędzy. Taką mam zasadę.” Tym zdaniem nie dajemy tej osobie do zrozumienia, że to ona nas kiedyś zawiodła, ale stawiamy sprawę jasno, iż nie pożyczmy jej pieniędzy ani teraz, ani nigdy później. Jeżeli jest to osoba, z którą mamy bliższe relacje i bywa natrętna w proszeniu o pożyczkę, odpowiedź może być bardziej stanowcza, na przykład: „Nie pożyczę ci pieniędzy, ponieważ nie oddajesz ich w terminie”.

Zanim odpowiesz, zastanów się!

Opisane powyżej przykłady to oczywiście kilka spośród wielu scenariuszy, które mogą się przydarzyć. Czasem ktoś może nas zaskoczyć prośbą o pożyczkę, a wtedy odruchowo, bez zastanowienia możemy się zgodzić. Dlatego dobrze jest wyrobić sobie nawyk nie dawania odpowiedzi od razu.pożyczka Nawet jeśli wiemy, że wolelibyśmy odmówić, ale nie do końca wiemy jak, przyda nam się czas na przemyślenie tej sprawy. Warto więc po prostu powiedzieć: „Zastanowię się nad tym i dam ci znać”. Unikniemy wtedy sytuacji niekomfortowej dla siebie, gdy będziemy zmuszeni udzielić pożyczki, lub zbyt ostrej odmowy, która urazi osobę proszącą o pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *