Jak odmawiać bliskim, gdy proszą o pożyczkę?

Jak odmawiać bliskim, gdy proszą o pożyczkę?

Problemy finansowe to codzienność wielu osób. Każda z nich radzi sobie z tym nieco inaczej, najgorzej jednak, gdy uważają, że mogą oczekiwać pożyczek od osób bliskich zawsze, gdy tylko o nie poproszą. Czy jesteś w podobnej sytuacji? Zastanawiasz się jak odmówić bliskiemu, który prosi o kolejną pożyczkę, jednocześnie nie urażając go?

Dlaczego warto odmawiać pożyczania pieniędzy?

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że nikt nie nałożył na nas obowiązku wspierania finansowo rodziny, zwłaszcza tej mało odpowiedzialnej. Nawet jeśli posiadamy jakieś oszczędności, nie musimy zgadzać się na pożyczanie pieniędzy. Gdy nauczymy się odmawiać w tej trudnej kwestii, posiądziemy bardzo cenną cechę – asertywność. A ona przyda się również w innych dziedzinach życia. Okazuje się, że ludzie podatni na wpływy, nie umiejący odmawiać wręcz przyciągają tych, którzy lubią z tego korzystać. W efekcie rośnie grono ‘wiernych’ pożyczkobiorców, a my czujemy się coraz bardziej niezręcznie. Dlatego im szybciej nauczymy się mówić ‘nie’, tym lepiej dla nas. Ale jak to osiągnąć?

Jak to zrobić?

Pierwsza sprawa to wewnętrzne postanowienie, że nie ulegniemy przy kolejnej prośbie o pożyczkę. Może to nie być łatwe, zwłaszcza gdy w rodzinie uchodziliśmy za osobę chętną do pomocy. Zmiana naszej postawy może wywołać zdziwienie, niezrozumienie, a nawet złość. Ale mamy do tego pełne prawo. Gdy ktoś zaskoczy nas prośbą o pożyczkę, zwykle szybko i bez namysłu się zgadzamy, a dopiero później rozmyślamy, czy ta decyzja była dobra. Gdy więc znów zdarza się taka sytuacja, warto poprosić o czas do namysłu. Nawet jeśli jesteśmy pewni, że wolelibyśmy odmówić, zyskujemy czas, by zastanowić się, jak to ująć. pożyczkaDruga rzecz, nad którą warto popracować to mówienie wprost o pewnych sprawach. Jeżeli o pożyczkę prosi ktoś, kto już kilka razy nam nie oddał pieniędzy, warto powiedzieć prawdę i nie udawać, że taka sytuacja nie miała nigdy miejsca. Nikt z nas zazwyczaj nie ma na tyle pieniędzy, aby pożyczać na wieczne nieoddanie. Takie postawienie sprawy będzie lepsze niż wykręcanie się wydatkami, gdyż może sprawić, że ta osoba już więcej o pożyczkę nie poprosi. Być może na jakiś czas się obrazi, a może da jej to do myślenia i zmieni swój stosunek do pieniędzy. Jeżeli jednak nie czujemy się jeszcze na siłach powiedzieć prawdy, można użyć jakiejś wymijającej wymówki – warto jednak pamiętać, że sprawa pewnie będzie załatwiona tylko tymczasowo, do kolejnej prośby o pożyczkę.pożyczka Odmówienie komuś bliskiemu pożyczki może nie być łatwe, ale z pewnością pozwoli nam uchronić siebie przez niezręcznymi sytuacjami i problemami finansowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *