Pożyczki peer to peer – szansa czy zagrożenie?

Pożyczki peer to peer – szansa czy zagrożenie?

Pożyczki to ważny element bankowości, z których korzysta wiele osób. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się szybkie, krótkoterminowe pożyczki udzielane przez instytucje pozabankowe. A od jakiegoś czasu w naszym kraju korzysta się z pożyczek peer to peer, czyli udzielanych sobie wzajemnie przez zwykłych ludzi. Na czym polegają pożyczki wzajemne peer to peer? Czy to bezpieczna forma kredytowania czy też kolejne zagrożenie dla naiwnych osób w potrzebie?

Pożyczki peer to peer – co warto wiedzieć?

Określenie „peer to peer” w swoim podstawowym znaczeniu oznacza sposób komunikacji w sieci zapewniający wszystkim hostom te same uprawnienia. W przypadku pożyczek chodzi po prostu o to, że udzielają ich sobie nawzajem klienci – następuje tu relacja klient – klient, a nie klient – bank. Cały ten proces odbywa się właśnie w sieci, na specjalnych platformach, gdzie każdy może wyrazić chęć pożyczenia określonej sumy lub jej zainwestowania. Idea pożyczek peer to peer zakłada, że użytkownicy zawsze otrzymają najkorzystniejszą, najtańszą ofertę. Jedna z takich platform działa na zasadzie aukcji – a więc finansowanie pożyczki zawsze uzyskuje inwestor, który zaoferował najniższe odsetki.

peer to peer

Pożyczki peer to peer mają miejsce w sieci, na specjalnych platformach, na których spotykają się osoby prywatne oferujące pożyczki lub chcące je wziąć.

Pożyczki peer to peer odbywają się między dwoma prywatnymi osobami, które we własnym zakresie ustalają warunki pożyczenia oraz zwrotu pieniędzy. W ten sposób można ominąć procedury obowiązujące banki i w szybszy sposób uzyskać gotówkę. Mogłoby się wydawać to doskonałym pomysłem na pożyczkę, ale gdyby tak było, już dawno banki jeden po drugim by upadły. A tak się nie dzieje. Jakie zagrożenia niesie ze sobą korzystanie z pożyczek peer to peer?

Weź pod uwagę niebezpieczeństwa

Kwestia pieniędzy i związanych z nimi innowacyjnych instrumentów finansowych zawsze niesie ze sobą ryzyko i niebezpieczeństwo. Chyba największe zagrożenie związane z pożyczkami peer to peer dotyczy braku doświadczenia podmiotów uczestniczących w tych transakcjach. Brak profesjonalnej wiedzy z zakresu bankowości i prawa może powodować, że inwestorzy zdecydują się udzielić pożyczki komuś niewypłacalnemu. Bazując jedynie na opiniach wystawianych na platformach peer to peer, mamy w gruncie rzeczy mało przejrzysty obraz naszego pożyczkobiorcy. W efekcie narażamy siebie jako inwestorów na stratę dużych pieniędzy, a pożyczkobiorcę na popadnięcie w długi.

per to peer

Pożyczki peer to peer niosą za sobą także pewne zagrożenia.

Tymczasem z tego typu możliwości pożyczania pieniędzy korzystają głównie osoby, które z pewnych powodów nie mogą ubiegać się o tradycyjny kredyt w banku – a więc należą do grupy podwyższonego ryzyka! Dlatego zanim zdecydujemy się skorzystać z tego sposobu pożyczania gotówki, dokładnie to przeanalizujmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *