Ile kosztuje prawo jazdy?

Ile kosztuje prawo jazdy?

Prawo jazdy to uprawnienie, które otwiera wiele możliwości zawodowych, ale i jest bardzo praktyczne w życiu codziennym. Koszt zrobienia kursu na prawo jazdy to nie tylko opłata za sam egzamin. Ile więc faktycznie kosztuje zrobienie prawa jazdy?

Prawo jazdy kat. B – podstawowe koszty

Prawo jazdy kategorii B, czyli na pojazdy osobowe to najczęściej wybierany kurs. Podstawowym kosztem jest opłata za egzamin, ale również wykupienie odpowiedniej ilości godzin jazd oraz wykładów teoretycznych. Każdy kursant musi się też zaopatrzyć w materiały szkoleniowe, na podstawie których będzie mógł przygotować się do egzaminu. Istnieją szkoły, które oferują podręczniki do nauki w cenie kursu, niemniej nie w każdej jest taka możliwość, dlatego lepiej o to dopytać. Poza tym trzeba się też liczyć z tym, że nie uda nam się zdać egzaminu na prawo jazdy już za pierwszym podejściem – wtedy dochodzą dodatkowe koszty za kolejne próby i egzaminy.

prawo jazdy

Kurs prawa jazdy może kosztować od 900 do nawet 2.000 złotych.

Na jakie więc realne koszty trzeba się przygotować? Jeżeli zamierzamy zrobić kurs prawa jazdy w większym mieście, gdzie swoje usługi oferuje kilka lub nawet kilkanaście szkół, mamy szansę trafić na okazyjne ceny – nawet 900 złotych za kurs. W mniejszych miejscowościach niestety kursy są droższe – zazwyczaj powyżej 1000 złotych. Jeżeli zależy nam na skorzystaniu z kursu w renomowanej szkole jazdy, musimy przygotować się na wydatek nawet powyżej 2000 złotych. Podane ceny mogą dotyczyć standardowej oferty 30 godzin wykładów i 30 godzin jazd.

Koszty dodatkowe kursu prawa jazdy

Jak już wspomnieliśmy, czasami szkoły jazdy oferują materiały naukowe w cenie kursu, jednak nie zawsze tak jest. Może więc zaistnieć potrzeba zakupienia ich we własnym zakresie. Koszt takich podręczników może wynosić 100-200 złotych, zawsze jednak istnieje możliwość zmniejszenia tej kwoty. Na przykład część materiałów możemy pożyczyć od znajomych lub z biblioteki albo skserować interesujące nas informacje. Dzięki temu uda nam się zaoszczędzić sporą sumę. W trakcie zajęć możemy skorzystać również z profesjonalnego kursu pierwszej pomocy przeprowadzanego przez ratownika medycznego – wtedy cena kursu również wzrośnie o kilkaset złotych, niemniej ten wydatek jest bardzo wskazany. W ofercie podstawowej uzyskamy tylko teoretyczne przypomnienie zasad pierwszej pomocy na jednym z wykładów, co może nie być tak praktyczne, jak zajęcia z ratownikiem medycznym.

prawo jazdy

Na całkowity koszt kursu na prawo jazdy składają się zajęcia teoretyczne i praktyczne, materiały szkoleniowe oraz opłata za egzamin.

Jak widać, kurs prawa jazdy nie należy do najtańszych, niemniej ukończenie go z wynikiem pozytywnym otwiera przed nami wiele możliwości. Dla osób młodych, dopiero rozpoczynających swoją ścieżkę zawodową, dobrym rozwiązaniem może być wzięcie krótkoterminowej pożyczki Vivus i opłacenie kursu prawa jazdy, a później spłacenie pożyczki w dogodnych ratach. Więcej o warunkach jej uzyskania można przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *