Kredyt studencki – czy warto?

Kredyt studencki – czy warto?

Kredyt studencki to forma pomocy finansowej dostępna już od 1998 roku. Charakteryzuje się niskim oprocentowaniem, małymi wymaganiami uzyskania kredytu oraz świetnymi warunkami finansowymi. Mimo to z kredytów studenckich korzysta zaledwie 5,1% upoważnionych. Czyżby brak zaufania sprawił, że studenci i doktoranci wolą nie korzystać z kredytów? Dlaczego jednak warto się zdecydować na kredyt studencki?

Kredyt studencki – co warto wiedzieć

Zanim zaczniemy zachwalać cokolwiek, warto najpierw zapoznać się z faktami. Jeśli chodzi o kredyt studencki, najważniejszym jest zapoznanie się z warunkami jego udzielania i innymi podstawowymi informacjami. Oto kilka z nich:

Kredyt działa na bardzo prostej zasadzie – w ciągu całego roku akademickiego, czyli 10 miesięcy, student uzyskuje każdorazowo 600 złotych, czyli w sumie 6.000 złotych;

Kredyt może być wypłacany maksymalnie 5-6 lat, czyli w sumie może opiewać na sumę 30.000 złotych;

kredyt studencki

Kredyt studencki udzielany jest na bardzo prostych i przejrzystych zasadach.

Kredyt studencki w dużej mierze jest finansowany przez państwo. Oznacza to, że w trakcie trwania studiów student nie ponosi żadnych kosztów z nim związanych, następnie przez dwa lata po ukończeniu studiów rozpoczyna się okres karencji, czyli student przestaje otrzymywać pieniądze, ale wciąż nie ponosi kosztów odsetek. Po upływie tych dwóch lat rozpoczyna się spłata kredytu, a jego oprocentowanie wynosi połowę stopy redyskontowej weksli NBP. Czyli jeżeli aktualnie stopa oprocentowania wynosi 2,75%, to oprocentowanie kredytu studenckiego wyniesie zaledwie 1,38%;

Istnieje możliwość uzyskania bonusu za dobre wyniki w nauce – jeżeli student znajdzie się w grupie 5% najlepszych absolwentów danego roku, może ubiegać się o umorzenie 20% wartości udzielonego kredytu.

Dlaczego warto zdecydować się na kredyt studencki?

Jak widać, udzielenie kredytu studenckiego i jego późniejsza spłata odbywa się na jasnych zasadach i bez ukrytych kosztów. Trzeba też przyznać, że kredyt studencki to wyjątkowo opłacalna forma pozyskania kapitału w celu odkładania oszczędności. Aby to uzyskać, najprościej włożyć środki z kredytu studenckiego na oprocentowany rachunek oszczędnościowy i co jakiś czas zakładać terminowe lokaty bankowe. Ponieważ przez pierwsze dwa lata kredyt studencki nie jest oprocentowany, wszystko co uda nam się uzyskać z lokat i rachunków oszczędnościowych w tym czasie jest naszym czystym zyskiem.

kredyt studencki

Kredyt studencki pozwala studentom w prosty i tani sposób zbierać oszczędności przez około dwa lata, do wykorzystania po ukończeniu studiów na dowolny cel.

Dla studentów stanowi to jedyną – być może w całym życiu – możliwość pozyskania pieniędzy w tani sposób na start po studiach. Można go wykorzystać, inwestując we własny biznes, usamodzielniając się poprzez kupno mieszkania czy też po prostu odłożyć na tak zwaną „czarną godzinę”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *