Zwiększanie zdolności kredytowej na kilka sposobów

Zwiększanie zdolności kredytowej na kilka sposobów

Problem niskiej zdolności kredytowej jest dość popularny wśród młodych osób, które dopiero rozpoczynają dorosłe życie i są na początku swojej kariery zawodowej, więc również ich zarobki nie są zbyt wysokie. Jest to też problemem dla osób, które co prawda, zarabiają więcej, ale mają już inne zobowiązania kredytowe. Jak więc podnieść zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa – co ma na nią wpływ?

Każdy bank ma prawo sam ustalać, co wpływa na zdolność kredytową i czy wniosek o kredyt zostanie zaakceptowany czy nie. Dlatego w jednym banku może nam się nie udać uzyskać kredytu, a w innym tak. Mimo to jest kilka podstawowych czynników wpływających na zdolność kredytową, a są to między innymi: wysokość dochodów, liczba osób na utrzymaniu, wysokość co miesięcznych opłat oraz inne zobowiązania kredytowe, które mamy do spłacenia.

zdolność kredytowa

Zanim złożymy wniosek o kredyt, upewnijmy się wcześniej, że posiadamy odpowiednią zdolność kredytową.

Jeżeli więc zależy nam na kredycie na mieszkanie czy otworzenie własnej działalności, warto wcześniej zadbać o zwiększenie swojej zdolności kredytowej. Jak to zrobić? Oto kilka pomysłów.

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

1. Pozbądź się innych zaciągniętych kredytów czy pożyczek.

Zanim zdecydujemy się na kredyt, zwłaszcza hipoteczny, bardzo ważne jest spłacenie innych zobowiązań kredytowych w terminie. To buduje pozytywną historię kredytową, a tym samym zwiększa naszą zdolność kredytową. Pamiętajmy, że nawet drobne raty mogą znacząco obniżyć naszą zdolność kredytową. Każde 100 zł raty innego kredytu obniża możliwą do uzyskania kwotę kredytu hipotecznego nawet o 12-15 tysięcy złotych. Widać więc, że ta kwestia jest bardzo istotna dla banku, warto więc uregulować ją, zanim złożymy wniosek o kolejny kredyt.

2. Zrezygnuj z debetu i karty kredytowej.

Kolejna kwestia również ma związek z dodatkowymi obciążeniami finansowymi. Już samo posiadanie tych produktów bankowych może znacznie obniżyć naszą zdolność kredytową, nawet jeśli z nich nie korzystamy. Jeżeli więc nie są nam niezbędne, warto pomyśleć o ich zamknięciu.

zdolność kredytowa

Zdolność kredytową może obniżyć posiadanie debetu i karty kredytowej. Jeżeli mamy możliwość, warto z nich zrezygnować.

3. Wybierz dłuższy okres kredytowania.

To dość popularny sposób na zwiększenie zdolności kredytowej. Im dłuższy okres kredytowania, tym niższe raty będziemy spłacać. Przykładowo maksymalny okres spłaty kredytu na mieszkanie to 30 lat. Gdy ten okres jest mniejszy niż 25 lat, wówczas bank wylicza wyższe raty, a co za tym idzie, ma też wyższe wymogi odnośnie naszej zdolności kredytowej.

4. Znajdź współkredytobiorcę.

Niekiedy, aby podnieść zdolność kredytową, część osób decyduje się wziąć kredyt z drugą osobą. Nie musi to być krewny, ważne jednak, by ta osoba rzeczywiście podniosła naszą zdolność kredytową i była uczciwa. Odpowiedni współkredytobiorca może nam pomóc wziąć kredyt, na który sami nie moglibyśmy sobie pozwolić.

5. Zdecyduj się na raty równe, zamiast malejące.

Raty równe nie obciążają aż tak budżetu domowego, jak początkowo raty malejące, gdyż wysokość raty każdego miesiąca jest taka sama. Gdybyśmy chcieli wybrać raty malejące, bank obliczałby naszą zdolność kredytową od pierwszej, a więc najwyższej raty.

zdolność kredytowa

Wybranie równych rat kredytu sprawia, że każdego miesiąca płacimy tę samą kwotę za ratę, co pozwala wziąć kredyt przy niższej zdolności kredytowej.

Tych kilka sposobów może pomóc nam podnieść zdolność kredytową i spełnić marzenia o własnym mieszkanku lub firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *