Słowniczek pojęć dla przyszłego pożyczkobiorcy

Słowniczek pojęć dla przyszłego pożyczkobiorcy

Biorąc pożyczkę, musimy mieć pełną wiedzę na temat naszych praw i obowiązków, a także konsekwencji wynikających z nieterminowej spłaty pożyczki. Zdobycie takiej wiedzy może nas uchronić przed wieloma problemami i nieprzyjemnościami. Poznajmy więc trzy najważniejsze pojęcia które powinien znać Pożyczkobiorca.

BIK, BIK RRSO – co to takiego?

BIK – Biuro Informacji Kredytowej – to instytucja zbierająca i przechowująca informacje o historii kredytowej Klientów banków oraz SKOK-ów.bik Gromadzone tam dane w przeważającej części są pozytywne, działając na naszą korzyść, ale część z nich dotyczy też nierzetelnych dłużników i stanowi przestrogę dla instytucji bankowych i pozabankowych przed nieuczciwymi Pożyczkobiorcami. Na podstawie informacji zgromadzonych w BIK bank ocenia zdolność kredytową Klienta i decyduje, czy udzielić mu pożyczki czy nie.

BIG – Biura Informacji Gospodarczej – instytucje te, których w naszym kraju jest obecnie cztery, zbierają i przechowują informacje o nierzetelnych dłużnikach.big Każde z biur posiada własną ewidencję dłużników, zatem uzyskanie pełnego obrazu na temat historii kredytowej danej osoby wymaga sprawdzenie informacji we wszystkich czterech biurach.

RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – według definicji to całkowity koszt kredytu, który ponosi Konsument, wyrażony w procentach w stosunku rocznym. Mówiąc prościej, to miernik całkowitego kosztu zaciągniętego przez nas kredytu.rrso Dzięki znajomości RRSO dla konkretnej oferty kredytowej lub pożyczkowej możemy z łatwością określić, czy wybranie go jest dla nas opłacalne. Jednocześnie warto pamiętać, że każda instytucja finansowa ma obowiązek poinformować swoich Klientów o wysokości RSSO.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *